Czy trenowanie jedynie przez 20 minut w ciągu tygodnia jest w stanie dać takie same rezultaty, jak spędzenie paru godzin na forsownych ćwiczeniach na siłowni? To możliwe, jeżeli wybierze się treningi EMS. Na czym one polegają?
Czym jest trening EMS?
Pod pojęciem jak EMS znajduje się Electrical Muscle Stimulation – elektryczna stymulacja mięśni. To rodzaj działania polegającego na oddziaływaniu na tkankę mięśniową z użyciem prądu elektrycznego.
EMS ma szerokie zastosowanie, między innymi taka forma działania jest prowadzona w fizjoterapii. Również popularny jest trening EMS, w przypadku którego elektrostymulacja łączona jest razem z ćwiczeniami.
Aktualnie taka forma ruchu jest niezwykle popularna, na przykład można zapisać się na trening EMS we Wrocławiu, a także w innych większych miastach w Polsce. Można także kupić sprzęt EMS do trenowania samodzielnie.
Dlaczego wystarczy tylko 20 minut treningu EMS?
Trening EMS jest często reklamowany jako forma treningu dla osób zabieganych, niemających czasu, ponieważ sesje treningowe w tym przypadku trwają zaledwie 20 minut.
Powodem tego jest fakt, że stymulacja elektryczna stosowana w EMS jest skierowana bezpośrednio na mięśnie, prowadząc do ich intensywnych skurczów, dlatego też wykonują one dużo ruchów w krótszym czasie.
W większości przypadków trening EMS umożliwia osiągnięcie efektów parugodzinnego treningu na siłowni jedynie w trakcie 20 minut!
Należy jednak pamiętać, że skuteczność treningu EMS będzie zależała od kilku czynników, w tym intensywności i czasu trwania każdej sesji, indywidualnego poziomu sprawności oraz dobranego programu ćwiczeń, który zostanie opracowany przez trenera EMS.
Jaka jest zalecana częstotliwość treningów EMS?
Częstotliwość treningów EMS różni się w zależności od kilku czynników, w tym indywidualnych celów fitness i intensywności sesji.
Dla początkujących zaleca się prowadzenie 1-2 sesji tygodniowo, z co najmniej 48-godzinnymi przerwami między sesjami, aby umożliwić regenerację organizmu.
Dla sportowców skuteczne są natomiast 3-4 sesje tygodniowo, ale należy pamiętać, że intensywność i czas trwania każdej sesji mogą wymagać dostosowania zależnie od potrzeb i możliwości danej osoby.
Nie należy korzystać z treningów EMS za często, ponieważ przetrenowanie może prowadzić do zmęczenia, kontuzji i obniżonej wydajności. Należy zatem skonsultować się z profesjonalnym trenerem, aby stworzyć bezpieczny i skuteczny plan treningu EMS.
Czy sam trening EMS wystarczy?
Chociaż 20-minutowa sesja EMS może zapewnić szybki i intensywny trening, nie należy jej traktować jako substytutu kompleksowego programu ćwiczeń, dlatego dla uzyskania najlepszych wyników warto też ćwiczyć we własnym zakresie, na przykład spacerować, jeździć na rowerze, ćwiczyć w domu.
W przypadku osób, które chcą wykorzystać trening EMS do redukcji masy ciała, również duże znaczenie ma właściwa dieta.
Chcesz wypróbować trening EMS Wrocław? Sprawdź już teraz dostępną ofertę w studiach EMS w sieci In Time: intime.pl.