litori.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i lifestyle'u.

Lifestyle

Jakie są cechy charakteru i co warto o nich wiedzieć?

Jakie są cechy charakteru i co warto o nich wiedzieć?

Osobowość i cechy charakteru są niezwykle ważne w życiu zawodowym i osobistym. Odnoszą się one nie tylko do rozwoju zawodowego i nie są one używane tylko w kontekście pracy, lecz mają kolosalne znaczenie dla tego, jak konkretni ludzie są odbierani przez innych i jak funkcjonują między nimi. Czym zatem są cechy charakteru, jak powstają, a przede wszystkim, jakie można wymienić?

Czym są cechy charakteru?

Zanim przejdzie się do tego, jakie są cechy charakteru i czym się one wyróżniają, które są pozytywne, a które negatywne, warto się na samym początku dowiedzieć tego, czym one w ogóle są.
Cechy charakteru to po prostu zbiór pewnych cech bezpośrednio związanych ze stroną psychiczną człowieka, które stanowią część jego charakteru i osobowości. Cechy charakteru są tym, co obok wyglądu, w największym stopniu odróżnia jednego człowieka od drugiego. Można je poznać, zidentyfikować i zrozumieć na podstawie tego, jak dany człowiek zachowuje się w określonej sytuacji, jakie ma podejście do życia czy też jak reaguje na poszczególne bodźce zewnętrzne.

Jak powstają cechy charakteru?

Aspekt powstawania cech charakteru od wielu lat dzieli społeczność naukową. Wielu specjalistów uważa, że są one wrodzone i każdy człowiek rodzi się z zestawem tylko jemu przypisanych konkretnych cech charakteru. Z kolei inni specjaliści zauważają, jak ogromne znaczenie dla ukształtowania danego człowieka, a więc i jego cech charakteru, ma środowisko, w którym on żyje, jakie miał życie rodzinne i dzieciństwo, a także jakich konkretnie bodźców doświadcza. Jedno jednak w tej kwestii jest pewne, poszczególne cechy charakteru zauważalne u dzieci w ciągu pierwszych miesięcy ich życia pozostają z nimi już do jego końca.

Pozytywne cechy charakteru

Skoro już wiadomo, czym są cechy charakteru, a także jak prawdopodobnie powstają, warto się teraz dowiedzieć, czym się charakteryzują. Na sam początek dowiedzieć się oczywiście trzeba, jakie są pozytywne cechy charakteru.
Do pozytywnych cech z całą pewnością zaliczyć trzeba empatię, czyli zdolność wczuwania się w stany emocjonalne innych osób. Innymi wysoko cenionymi cechami są uczciwość, sumienność, pracowitość i solidność. Cechy te są bardzo pożądane i wysoko cenione m.in. przez pracodawców. Wyposażony w takie cechy charakteru pracownik z całą pewnością będzie cieszył się dużym uznaniem u pracodawcy.
W tym zakresie wymienić również trzeba zaradność i samodzielność, czyli cechy pozwalające poradzić sobie z każdą sytuacją i wyjść z niej obronną ręką.

Negatywne cechy charakteru

Oczywiście cechy charakteru nie są jedynie pozytywne, lecz ludzie mają także te negatywne. Jedną z najgorszych jest na pewno lenistwo, czyli skłonność, która może drażnić innych, utrudniając życie zawodowe i rodzinne. Bardzo negatywną cechą jest egoizm, czyli myślenie jedynie o sobie, a także arogancja, zuchwałość i opryskliwość, czy też nieczułość, co może przyczyniać się do wielu problemów w życiu rodzinnym. Na koniec warto jeszcze wymienić szczególnie irytującą złą cechę charakteru, czyli wścibstwo.

Udostępnij